Суди задовольнили право товариства з обмеженою відповідальністю на стягнення з державного бюджету пені, нарахованої на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість (рішення ВААС)

Суди вказали на те, що зміна порядку здійснення бюджетного відшкодування не звільняє контролюючий орган від виконання свого обов’язку щодо повернення узгодженої суми податку на додану вартість у передбачений законодавством спосіб.

 Обставини справи:  

ТОВ «Хмельницькі барви» у поданих за березень і  квітень 2016 року податкових деклараціях з податку на додану вартість заявлено бюджетне відшкодування податку на додану вартість. Проте йому так і не було перераховане таке бюджетне відшкодування.

Тому у грудні 2017 року Товариство звернулось до суду з позовом до ГУ ДФС в Хмельницькій області, управління ДКС України у м. Хмельницькому, у якому просило стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість.

  Позиція адміністративних судів всіх інстанцій:  

Суди першої та апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходили зі встановлення факту неподання податковим органом  висновку до органу Державної казначейської служби із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягають відшкодуванню позивачу з бюджету, що є підставою для стягнення на користь позивача пені на рівні 120 відсотків облікової ставки національного банку України (відповідно до пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України).

 

Верховний Суд звернув увагу на той факт, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797-VIII (набрав чинності з 1 січня 2017 року) змінений порядок здійснення бюджетного відшкодування, який не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

У межах спірних правовідносин достовірність декларування Товариством заявленої до відшкодування з бюджету сум податку на додану вартість за березень та квітень 2016 року підтверджена в судовому порядку, у зв’язку з чим та відповідно до вимог статті 200 Податкового кодексу України відповідач повинен був відшкодувати заявлені Товариством суми податку на додану вартість у встановлений законодавством строк.

Невідшкодування Товариству відповідних сум податку на додану вартість є заборгованістю бюджету перед платником податків, з огляду на що ВС погодився з висновками ВААС про наявність підстав для нарахування та стягнення на користь Товариства пені на рівні 120 відсотків облікової ставки національного банку України за період з 08.11.2017 по 15.12.2017 рік.

 

 

 

Повний текст рішень можна знайти за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/ справа № 822/3520/17

 

 

За інформацією відділу узагальнення судової практики ВААС

Теги: