При застосуванні дисциплінарного стягнення дотримання строків має бути пріоритетним

Адміністративни суді підтвердили: дисциплінарне стягнення застосовується не пізніше одного місяця з дня виявлення проступку, без врахування часу тимчасової непрацездатності або перебування працівника у відпустці та не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку. А при обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Порушення вказаного порядку є підставою для визнання рішення власника або уповноваженого ним органу про застосування дисциплінарного стягнення до працівника протиправним та тягне скасування такого рішення.

До таких висновків дійшли адміністративні суди всіх трьох інстанцій у справі № 802/3700/15-а, де предметом спору став наказ про оголошення догани за неналежну організацію роботи та невжиття заходів щодо документування виявлених порушень митного законодавства України.

Натомість, як встановили суди, дисциплінарне стягнення застосовано до позивача за порушення митного законодавства, які відбулись у 2014-2015 роках, а позивач призначений на посаду наказом від 26.12.2014 року та розпочав керувати управлінням ризиків та протидії митним порушенням з 13.01.2015 року.

Таким чином, позивач не міг нести відповідальність за порушення, які були вчинені у 2014 році ще до призначення його на посаду, тому висновки ДФС України про неналежну організацію роботи та невжиття позивачем заходів по виявленню порушення митного законодавства не відповідають дійсності та спростовуються матеріалами справи. Крім того, порушення митного законодавства, за наслідками яких застосовано дисциплінарне стягнення, виявлено ДФС України під час службової перевірки у березні 2015 року за порушення вчинені у період 2014 року по лютий 2015 року, а застосування дисциплінарного стягнення відбулося 28 серпня 2015 року, тобто поза межами строків, встановлених чинним законодавством, пізніше одного місяця з дня виявлення та шести місяців з дня вчинення проступку.

За таких обставин Вінницький апеляційний адміністративний суд  вказав, що рішення Державної фінансової служби про оголошення догани особі є необґрунтованим та прийнятим без урахування усіх обставин, що мають значення для справи, недобросовісно, нерозсудливо та непропорційно, тобто без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілей, на досягнення яких спрямований цей наказ, тому частково наказ визнано протиправним та скасовано. З таким висновком погодився і Вищий аміністративний суд України, залишивши рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.

З повним текстом рішення Ви можете ознайомитись в ЄДРСР справа № 802/3700/15-а.

Прес-служба ВААС

Теги: