Практично на «п’ять» оцінили відвідувачі роботу Вінницького апеляційного адміністративного суду

15 жовтня 2012 року в Будинку адміністративних судів відбулося оприлюднення результатів опитування відвідувачів Вінницького апеляційного адміністративного суду (ВААС), проведеного за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя» у рамках пілотної програми «Вивчення думки громадян щодо якості судових послуг як шлях до вдосконалення діяльності судів».

У презентації взяли участь Голова Вінницького апеляційного адміністративного суду Віталій Кузьмишин, керівник Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Майкл Вон, заступник Голови Ради Суддів України Раїса Ханова, Голова Вінницького окружного адміністративного суду Олександр Вільчинський, член Ради суддів адміністративних судів України Марина Мультян, директор з грандів та контрактів Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Лариса Синіцина, менеджер із зв’язків з громадськістю Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Олена Колесніченко, голова громадської організації «Подільська правозахисна Фундація» Анатолій Стасишин, директор проекту «Вивчення думки громадян щодо якості судових послуг як шлях до вдосконалення діяльності судів» Ірина Роїк та ЗМІ.

Захід відкрив Голова ВААС Віталій Кузьмишин, який зауважив, що  захист прав і свобод громадян від порушень з боку суб’єктів владних повноважень є пріоритетним завданням адміністративної юстиції, тому думка громадськості стосовно судової гілки влади та реальна оцінка її діяльності є важливими факторами при визначенні шляхів удосконалення роботи суду.

devidУ своєму виступі керівник Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Майкл Вон зазначив, що метою проекту пілотної програми «Вивчення думки громадян щодо якості судових послуг як шлях до вдосконалення діяльності судів» є сприяння та утвердження верховенства права в Україні через підтримку судової реформи, підвищення рівня прозорості та підзвітності судової системи, поліпшення обізнаності громадян із діяльністю судової системи та зростання довіри суспільства до судової влади.

Важливість проведення даного опитування для розвитку судової системи не лише на місцевому, а й на загальнонаціональному рівні, підкреслила й заступник голови Ради Суддів України Ханова Раїса Федорівна.

Анатолій Стасишин, голова громадської організації «Подільська правозахисна Фундація», волонтерами якої проводилось опитування відвідувачів Вінницького апеляційного адміністративного суду, у своєму виступі вказав про досить високий рівень задоволення відвідувачів роботою суду.

Результати опитування присутнім презентувала директор проекту «Вивчення думки громадян щодо якості судових послуг як шлях до вдосконалення діяльності судів» Ірина Роїк.

Зокрема, Ірина Роїк зазначила, що, за результатами опитування, відвідувачі оцінили роботу ВААС досить високо – на 4,5 бали за 5-ти бальною шкалою. 92% опитаних оцінили якість роботи Вінницького апеляційного адміністративного суду на відмінно або добре, а 95,5% респондентів вважають, що судді та працівники апарату виявляють професіоналізм та знання своєї справи.

Так, у рамках 5-ти бальної шкали, на думку опитаних, для суддів ВААС було характерним:

– дотримання процедури розгляду їх справи (4,9 бали);

– коректність, доброзичливість і ввічливість (4,9 бали);

– неупередженість та незалежність при вирішенні справи (4,7 бали);

– надання можливостей сторонам обґрунтувати свою позицію (4,9 бали);

– належна підготовка до справи та знання справи (4,6 бали).

Водночас, Ірина Роїк підкреслила, що, на думку громадян-учасників судових засідань, судові рішення ВААС у їх справах добре обґрунтовані та викладені легкою і доступною для розуміння мовою (85,7 % та 71,4 % ).

Також відвідувачі задоволені роботою працівників апарату суду та позитивно оцінили їх роботу за такими критеріями:

– професіоналізм і знання своєї справи у спілкуванні з відвідувачами суду (4,7 бали);

– доброзичливість, повага, бажання допомогти (4,7 бали);

– однакове ставлення до всіх, незалежно від соціального статусу (4,6 бали);

– старанність у роботі та не припускання помилок (4,5 бали).

Окрім того, більшість респондентів зазначили, що, всупереч своїм попереднім очікуванням, вони отримали кращі враження від візиту до суду. При цьому 50,4% громадян, які були у суді в минулому році або раніше, відмітили покращення роботи суду у порівнянні з його роботою протягом 2010-2011 років.

Узагальнені результати блоку питань анкети щодо повноти та ясності судової інформації свідчать про те, що громадян у більшості випадків задовольняють розташування кабінетів і залів судових засідань у Вінницькому апеляційному адміністративному суді (понад 95 %) та правила допуску до суду і перебування в ньому (97,8%). Респонденти оцінили зручність розташування інформаційних стендів на 4,7 бали за 5-ти бальною шкалою, а 89,7% опитаних зауважили, що отримали повну інформацію про справи, призначені до розгляду.

Директор проекту «Вивчення думки громадян до якості судових послуг як шлях до вдосконалення діяльності судів» у своєму виступі зазначила, що задля покращення роботи суду респонденти зауважили, зокрема, про необхідність покращення умов доступу до приміщення особам з обмеженими фізичними можливостями та впровадження і розвиток на практиці такого напрямку роботи із громадянами, як роз’яснення про право звернення до суду.

Завершуючи захід, Віталій Кузьмишин подякував Проекту USAID «Справедливе правосуддя» та громадській організації «Подільська правозахисна Фундація» за проведене опитування громадян і за можливість реально побачити роботу суду очима відвідувачів Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Варто зазначити, що опитування відвідувачів суду здійснюється в Україні за методологією карток громадянського звітування (КГЗ) з 2008 року та спрямоване на визначення якості діяльності суду через оцінку його послуг користувачами – безпосередніми учасниками судового розгляду. У 2012 році відбулося четверте коло опитування громадян у 34 судах із 13 регіонів України.

Вінницький апеляційний адміністративний суд вперше взяв участь у програмі опитування відвідувачів суду, що має на меті дослідження реальної картини задоволення громадян судовими послугами. Протягом червня-липня 2012 року відвідувачі суду за спеціально розробленою анкетою мали змогу оцінити його діяльність за такими параметрами: фізична доступність суду, зручність та комфортність перебування у суді, доступність, повнота та ясність судової інформації, якість роботи працівників апарату суду, дотримання термінів судового розгляду, якість роботи суддів, якість написання та обґрунтування судового рішення. Опитування проводилося громадською організацією «Подільська правозахисна фундація».

 

Повідомляє прес-служба ВААС

Теги: