Бібліотека суду – скарбниця правової інформації

Книги – морська глибина, хто в них пірне аж до дна,

той, хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить

І.Франко

Книга – одне з найбільших чудес, створених людиною. З тих пір, як люди навчилися писати, всю свою мудрість вони довірили книгам. Книги відкривають нам світ, допомагають пізнати минуле, зазирнути в майбутнє.

Довіряючи знання і досвід книгам, люди навчилися зберігати їх. Скарбницями книг називають бібліотеки. У перекладі з давньогрецької мови слово «бібліотека» означає приміщення, де зберігаються книги.

Цікаво, що за даними Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій і установ, у світі налічується більше 569.6 тисяч бібліотек. За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, до числа країн з найбільшою кількістю бібліотечних книг на душу населення належить Грузія – 16 335 книг на 1 тис. жителів країни. Україна ж – на 55-му  місці. На її частку припадає  88 книг на 1 тис. жителів країни. У нашій країні найбільшою є бібліотека імені В.І. Вернадського, яка входить до числа найбільших національних бібліотек світу.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» бібліотеки створюються з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і виробничих потреб суспільства згідно з соціальними нормативами, встановленими відповідними органами державної влади.

Статтею 158 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що для забезпечення судів нормативно-правовими актами, спеціальною науковою літературою, матеріалами судової практики в кожному суді може створюватися бібліотека. Фонди бібліотеки суду формують друковані видання та комп’ютерні бази даних.

Облік, зберігання та використання документів, що містяться у бібліотечних фондах суду, здійснюються відповідно до правил, встановлених у Положенні про бібліотеку суду, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 18.03.2011 №65.

Зокрема, згідно з цим Положенням, головним завданням бібліотеки є забезпечення інформаційно-аналітичних, науково-дослідних, освітніх потреб суддів та працівників апарату суду з метою підвищення якості судочинства. Адже саме від володіння достовірною інформацією залежить якість роботи всього суду.

Основними функціями бібліотеки суду є обробка, каталогізація, облік, зберігання та використання бібліотечних фондів.

Вінницький апеляційний адміністративний суд також має свою бібліотеку, у якій обліковується та зберігається правова та інша література, необхідна для забезпечення суддів та  працівників апарату найсвіжішою інформацією з метою налагодження якісної й продуктивної роботи.

У бібліотеці Вінницького апеляційного адміністративного суду зосереджені такі джерела правової інформації, як нормативно-правові акти, кодекси, науково-практичні коментарі до них, підшивки газет та журналів, інша наукова література.

Необхідно зазначити, що поряд з традиційними джерелами, у сучасному світі передачі і обробки інформації людство вже звикло до такого ресурсу отримання інформації, як мережа Інтернет.  А тому на офіційному сайті Вінницького апеляційного адміністративного суду також є електронна бібліотека, доступна не лише його працівникам, а й всім пересічним громадянам. Кожен охочий може отримати правову інформацію, не виходячи з дому.

В електронній бібліотеці містяться нормативно-правові акти, зокрема: кодекси України, законодавство, що визначає судову систему України, виборче законодавство, податкове законодавство, законодавство про соціальне забезпечення тощо.

Підсумовуючи, варто наголосити, що бібліотека Вінницького апеляційного адміністративного суду є тим ключовим ресурсом правової та культурно-просвітницької інформації, який так необхідний працівникам суду не лише в робочому процесі, а й для особистісного розвитку. Адже у бібліотеці можна дізнатися про різні аспекти галузей права, отримати знання про світовий досвід певного питання, а також поринути у чудовий світ цікавинок про рідний край, історію та культуру України.

 

За інформацією відділу узагальнення судової практики  

Теги: